Everyday Mysticism

Everyday Mysticism
Vello Salo. Igapäevaelu müstika

Films icon  Nov 08, 2019 — 8:00 pm
15th Annual Film Festival 2019, Toronto

Director Jaan Tootsen
Year 2019
Country Estonia
Length 82 minutes
Producer Jaan Tootsen
Language Estonian with English subtitles
Share

 

This documentary film is about the beauty of growing old. It is a story about an old and wise man who is preparing to leave this world and, thus, faces many personal and delicate questions. How not to loose faith in these final hours? Why are the greatest among us put through the hardest trials in the spiritual realm?

Vello Salo is a Catholic cleric in his 90s, but first and foremost, a human being: a free spirit, a man with his own quirks and tricks, not to mention a lifetime of experience and wisdom which has been well-preserved to this modern day. After leaving Estonia in 1944, Salo’s journeys took him to places all around the world: a soldier in Finland and a gardener in Sweden; a student of mathematics and physics in Switzerland and the Netherlands, and of theology in Italy.

Since 1993, he is back in Estonia, living and work- ing as a Catholic priest at the Pirita convent. More often than not, people reach their spiritual prime during their final years. Many important questions become clear through pain and suffering only in the last chapter of life. May this film bring joy and comfort to us all!

 

See on film vanaks saamise ilust. Lugu ühest vanast ja targast mehest, kes teeb ettevalmistusi sellest maailmast lahkumiseks. Palju väga isiklikke ja tundlikke küsimusi – kuidas viimsel tunnil mitte kaotada oma usku. Miks just kõige suuremaid pannakse vaimses maailmas nõnda raskelt proo- vile? Vello Salo on inimlik vaimulik. Mees, kellel on omad kiiksud ja vigurid, elukogemust ja avarat vaimu, tarkust, mida ta on kogunud ja hoidnud, meie aega välja vedanud. Peale Eestist lahku- mist 1944. aastal läbi terve maailma: oli sõdurina Soomes ja aednikuna Roomas, õppis Šveitsis ja Hollandis matemaatikat ja füüsikat ning Itaalias teoloogiat, Saksamaal pühitseti aga preestriks. Nii on ta õpetanud ja töötanud Itaalias, Iisraelis, Iraa- gis, Jordaanias, Kanadas, Rootsis ja mujalgi. Alates 1993. aastast on Salo tagasi Eestis, katoliku pre- estriks Pirita kloostris. Inimese vaimuelu tippvorm saabub ikka alles vanemas eas. Nii mõnedki olu- lised küsimused saavad selgeks, läbi valu ja vaeva, alles päris viimases peatükis. Olgu see rõõmuks ja lohutuseks meile kõigile.

 

Also of interest

Get our updates

Newsletter